وی چوب
ورود / ثبت نام

آیا می دانید یک صندلی اداری ارگونومیک چه ویژگیهایی دارد؟

26/خرداد/1400 مقالات بدون دیدگاه

صندلی آرگونومیک اداری چه مزایا و ویژگی‌هایی دارد؟

کارمندان بیشترین زمان خود را در پشت میز خود در اداره و یا شرکت می‌نشینند و به انجام فعالیت‌ها و مسئولیت‌های خود می‌پردازند و پس از مدت زمان طولانی که بر روی صندلی غیراستاندارد می‌نشینند در نواحی مختلف بدن خود مانند: کمر و گردن خود احساس درد می‌کنند. درصورتی که این شرایط نامناسب طی سال‌ها متوالی و زیادی برای کارمند وجود داشته باشد، ستون فقرات کارمند صدمه خواهد دید و سلامتی او  به طرز چشم‌گیری به خطر می‌افتد. از طرفی درصورتی که کارمند دائما دچار کمر درد و گردن درد بشود، راندمان کاری او نیز به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند و همانطور که می‌دانید سرمایه‌های یک شرکت و یا هر کسب‌و‌کاری کارمندان آن هستند به‌گونه‌ای که کاهش راندمان کاری کارمندان، میزان موفقیت آن شرکت و یا سازمان نیز کاهش پیدا می‌کند. از این‌رو تهیه یک صندلی آرگونومیک اداری و استفاده از آن به‌جای یک صندلی غیراستاندارد و معمولی می‌تواند کمک فراوانی به حفظ سلامت و همچنین افزایش راندمان کاری شما بکند. در ادامه این مقاله به ویژگی‌هایی که یک صندلی آرگونومیک و استاندارد باید داشته باشد و همچنین مزایای بی‌نظیری که دارد اشاره خواهیم کرد

ارگونومیک چیست؟
ارگونومیک یک علم مهندسی است که هدفش طراحی برنامه ها، ابزار و وسایلی برای حفظ سلامت فیزیکی بدن انسان است. معمولا افرادی که شغلشان ایجاب می کند ساعت های طولانی بر روی صندلی روبروی میز بنشینند، در معرض خطر های جدی برای ستون فقرات و در کل مسائل فیزیکی بدنشان هستند. علم ارگونومیک به شما کمک میکند تا ابزار و وسایلی برای کارتان انتخاب کنید تا از این آسیب ها جلوگیری کرده و در هنگام کار احساس خستگی و ناراحتی نکنید. پس همیشه در هنگام خرید وسایلی مثل صندلی، میز و... توجه لازم را داشته باشید که آن وسایل بر اساس استاندارد های ارگونومیک ساخته شده باشند.

تکیه گاه یک صندلی ارگونومیک باید 30 تا 48 سانتی متر پهنا داشته باشد

 

چه نوع صندلی اداری ارگونومیکی مناسب است؟
انواع زیادی صندلی اداری ارگونومیک وجود دارد. نه اینکه لزوما فقط یک نوع صندلی اداری ارگونومیک مناسب باشد. اما بعضی عوامل باعث می شوند که یک صندلی، یک صندلی ارگونومیک مناسب به نظر برسد. استفاده از آن باعث می شود نیاز کاربر برطرف بشود و در موقعیتی راحت، کارش را به بهترین شکل انجام دهد. در اینجا بعضی از ویژگی های یک صندلی اداری ارگونومیک مناسب را بررسی می کنیم.

 

- ارتفاع صندلی: ارتفاع صندلی اداری باید به راحتی قابل تنظیم باشد. اهرم تنظیم بادی آسان ترین راه برای انجام این کار است. ارتفاع مناسب یک صندلی اداری برای بیشتر مردم، چیزی حدود 40.50 تا 53.34 سانتی متر بالاتر از کف اتاق است. کاربر صندلی را به نسبت قد خود باید طوری تنظیم کند که بتواند پاها را به راحتی جمع یا دراز کند.

 

- تکیه گاه صندلی: تکیه گاه یک صندلی ارگونومیک باید 30 تا 48 سانتی متر پهنا داشته باشد. اگر تکیه گاه و نشیمن گاه از هم جدا باشند باید زاویه ی تکیه گاه و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد. تکیه گاه باید قابلیت پوشش منحنی طبیعی ستون فقرات را داشته باشد و باز در این قسمت هم باید توجه زیادی به وضعیت پوشش منحنی ستون فقرات بشود. اگر صندلی شما تکیه گاه و نشیمنگاه یک تکه داشته باشد، باید زاویه ی آن در جلو یا عقب آمدن قابل تنظیم باشد. صندلی ارگونومیک باید یک سیستم قفل ایمن داشته باشد که از بیش از حد به عقب رفتن تکیه گاه جلوگیری کند و کاربر بتواند آن را در یک زاویه مناسب نگه دارد.

 

پر کردن فرورفتگی و برآمدگی های کمر در یک صندلی ارگونومیک بسیار مهم است

 

- عرض و قعر صندلی: صندلی باید پهنا و قعر (از جلو تا پشت صندلی) مناسب داشته باشد که هر کاربری از نشستن بر روی آن احساس راحتی داشته باشد. معمولا قعر  43 تا 50 سانتی متر، یک گودی استاندارد است. قعر صندلی باید طوری باشد که کاربر به اندازه 5 تا 35 سانتی متر فضا برای جلو آمدن یا عقب رفتن روی صندلی داشته باشد. جلو یا عقب رفتن قعر صندلی باید قابل تنظیم باشد.

 

- پوشش ناحیه کمر: پر کردن فرورفتگی و برآمدگی های کمر در یک صندلی ارگونومیک بسیار مهم است. ستون فقرات انسان، یک منحنی به سمت داخل است و نشستن برای مدت طولانی بدون پوشش و پر کردن این منحنی و عدم مراقبت از آن منجر به خمیدگی این منحنی( بر خلاف موقعیت طبیعی آن) و آسیب به نقاط پایینی ستون فقرات می شود.

 

- اجزای تشکیل دهنده صندلی: در یک صندلی اداری ارگونومیک باید تشک مناسب برای نشیمن و تکیه گاه به کار برود که به راحتی بشود روی آن به مدت طولانی نشست. بهتر است که تشک بکار رفته دارای فضا برای هوا و نفس کشیدن باشد تا یک سطح سخت و سفت.

آشنایی با صندلی اداری آرگونومیک، عملکرد و نحوه طراحی آن

برخی از کاربران به اشتباه فکر می‌کنند که صندلی‌های اداری هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند یعنی هر نوع صندلی اداری مناسب است و می‌توان آن را خریداری و از آن استفاده کرد اما باید بگوییم که تمامی صندلی‌های اداری که طراحی و ساخته  می‌شوند برای استفاده مناسب نمی‌باشند. علاوه‌بر این برخی از کاربران برای اینکه هزینه کمتری را برای خرید یک صندلی اداری پرداخت کنند کمیت را به کیفیت ترجیح می‌دهند درصورتی که نمی‌دانند در آینده‌ باید دو برابر همان هزینه را برای درمان آسیبی که به ستون فقرات آن‌ها رسیده است صرف کنند. مطمعنا این دسته از کاربران بدون اینکه مطلع باشند به خرید یک صندلی اداری معمولی و غیراستاندارد که هزینه بسیار پایینی دارد می‌پردازند بنابراین صندلی‌های اداری از نظر نوع طراحی به دو شکل معمولی و آرگونومیک طراحی و ساخته می‌شوند. صندلی استاندارد و آرگونومیک با هدف جلوگیری از واردشدن فشار به ساختار اصلی بدن یعنی ستون فقرات طراحی و ساخته می‌شود به‌گونه‌ای که کاربران در مدت زمان طولانی که بر روی این صندلی می‌نشینند و به انجام کارها و مسئولیت‌های خود می‌پردازند هیچ‌گونه خستگی و احساس دردی را در ستون فقرات، کمر و گردن خود احساس نمی‌کنند از این‌رو می‌توانند با احساس راحتی در مدت زمان طولانی به انجام کارهای خود بپردازند، راندمان کاری آن‌ها به صورت چشم‌گیری افزایش می‌‌یابد و از همه مهم‌تر سلامت آن‌ها حفظ می‌شود.

صندلی‌های اداری آرگونومیک از این نظر که در چه بخشی از یک شرکت و یا سازمان و برای چه فردی قرار است مورد استفاده قرار بگیرند دارای انواع مختلفی می‌باشند. برای مثال در اتاق مدیریت از صندلی آرگونومیک اداری که طرح و مدل آن با سایر صندلی‌های اداری آرگونومیک متفاوت است استفاده می‌شود و در اتاق مذاکره یا کنفرانس از صندلی اداری آرگونومیک مخصوص این اتاق استفاده می‌شود و برای کارمندان نیز از صندلی اداری آرگونومیک کارمندی استفاده می‌شود.

درواقع عملکرد صندلی اداری آرگونومیک که موجب می‌شود سلامت کاربران حفظ شود و آسیبی به ستون‌فقرات و همچنین کمر و گردن آن‌ها وارد نشود به این شکل می‌باشد که بخش عظیمی از وزن بدن شما را وقتی بر روی صندلی نشسته‌اید به نحو مطلوبی بین اجزای صندلی تقسیم‌بندی می‌کند از این‌رو فشاری به هیچ‌یک از اندام بدن وارد نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در این زمینه در تقسیم وزن شما بین اجزای صندلی تاثیرگذار می‌باشد ارتفاع صندلی است به‌گونه‌ای که صندلی اداری آرگونومیک در خیلی بلند و نه خیلی کوتاه و به شکل کاملا استاندارد با یک ارتفاع متناسب طراحی و ساخته می‌شود. چراکه درصورتی که ارتفاع  یک صندلی اداری بیش‌از‌اندازه بلند باشد در حین نشستن به نواحی درونی زانو فشار وارد می‌شود و این امر در طولانی‌مدت موجب می‌گردد به زانو شخص آسیب جدی وارد شود. البته در این حالت نه‌تنها به زانوی شما فشار وارد می‌شود بلکه به سایر قسمت‌های بدن شما نیز فشار وارد شده و در طولانی‌مدت موجب آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود. و برعکس اگر ارتفاع صندلی شما کم باشد نیز به استخوان‌های نشیمن‌گاه شما آسیب جدی وارد می‌شود. اما هیچ یک از این مسائل و مشکلات در صندلی اداری آرگونومیک وجود ندارد چراکه در صندلی اداری آرگونومیک از یک تشک مناسب برای نشیمن‌گاه و همچنین تکیگاه استفاده شده است از این‌رو درصورتی که در مدت زمان طولانی بر روی آن بنشینید کاملا  با قرار گرفتن استخوان‌های نشیمنگاه و همچنین ستون فقرات بر روی تشکی که در این نوع صندلی اداری قرار گرفته است کاملا احساس راحتی می‌کنید.

همانطور که می‌دانید هر شخصی دارای یکسری ویژگی‌های ظاهری منحصربه‌فرد است به‌گونه‌ای که ممکن است یک فرد دارای قدی خیلی کوتاه، کوتاه، متوسط، بلند و خیلی بلند باشد از این‌رو سوال مهمی که در این زمینه پیش می‌آید این است که چطور می‌توان صندلی آرگونومیکی طراحی کرد که برای هر فردی با هر نوع قدی مناسب باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در طراحی صندلی اداری آرگونومیک برخلاف صندلی اداری معمولی و غیراستاندارد، قابلیت تغییر ارتفاع صندلی و همچنین تکیه‌گاه صندلی فراهم شده است از این‌رو هر فردی می‌تواند ارتفاع صندلی اداری آرگونومیک خود را متناسب با میزان قدی که دارد تنظیم کند و همچنین تکیه‌گاه صندلی را به هر شکلی که دوست دارد و در آن احساس راحتی می‌کند تنظیم کند. در ادامه به مزایا و ویژگی‌های صندلی اداری آرگونومیک اشاره خواهیم کرد

 

راهنمای انتخاب و خرید صندلی اداری آرگونومیک

  • صندلی اداری آرگونومیک دارای اهرمی برای تنظیم ارتفاع است

برای اینکه هنگام خرید یک صندلی اداری تفاوت صندلی اداری معمولی و غیراستاندارد را با یک صندلی اداری آرگونومیک متوجه شوید باید به نکاتی هنگام انتخاب و خرید صندلی اداری آرگونومیک  توجه کنید. اولین نکته‌ای که هنگام انتخاب و خرید یک صندلی اداری آرگونومیک باید به آن توجه کنید این است که آیا ارتفاع آن قابل تنظیم می‌باشد یا خیر؟ صندلی‌های اداری آرگونومیک به‌گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که مطمعنا ارتفاع آن‎‌ها همانطور که اشاره کردیم قابل تنظیم است. بنابران اگر هنگام خرید صندلی اداری متوجه شدید که صندلی قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد شک نکنید که آن صندلی یک صندلی اداری معمولی و غیراستاندارد است. صندلی اداری آرگونومیک دارای یک اهرم تنظیم بادی است که با استفاده از آن می‌توان ارتفاع آن را افزایش و یا کاهش داد.

  • صندلی اداری آرگونومیک دارای اهرمی برای تنظیم شیب تکیه‌گاهاست

صندلی اداری آرگونومیک به‌گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که شیب تکیه‌گاه آن مانند ارتفاعش قابل تنظیم باشد. به‌گونه‌ای که بتوان زاویه تکیه‌گاه آن را به سمت جلو و عقب تنظیم کرد. علاوه‌بر این تکیه‌گاه صندلی اداری آرگونومیک هیچ‌گاه به صورت صاف طراحی نمی‌شود به‌گونه‌ای که کاملا فضای خالی کمر شما را پر می‌کند تا هیچ آسیبی به ستون فقرات شما وارد نگردد. علاوه‌بر این صندلی اداری آرگونومیک به‌گونه‌ای طراحی شده است که دارای سیستم قفل ایمن می‌باشد تا از تغییر بیش‌از اندازه شیب تکیه‌گاه به سمت عقب جلوگیری کند زیرا درصورتی که شیب تکیه‌گاه از حد معمول بیشتر شود به ستون فقرات آسیب جدی وارد می‌شود. بنابراین پس از اینکه صندلی اداری آرگونومیک را از نظر قابلیت تنظیم ارتفاع مورد بررسی قرار دادید به سراغ قابلیت تنظیم شیب تکیه‌گاه آن بروید اگر صندلی اداری که شما مدنظر دارید دارای چنین قابلیتی نباشد مطمعنا آرگونومیک و استاندارد نیست چراکه تمامی صندلی‌های اداری آرگونومیک دارای چنین قابلیتی می‌باشند. برای اینکه مطمئن شوید صندلی اداری آرگونومیک دارای سیستم قفل ایمن است بهتر است بر روی آن بنشینید و سعی کنید شیب تکیه‌گاه را بیش از اندازه به سمت عقب ببرید درصورتی که نتوانستید چنین کاری را انجام دهید متوجه می‌شوید صندلی اداری که انتخاب کرده‌اید واقعا آرگونومیک است.

  • صندلی آرگونومیک ناحیه کمر را به خوبی پوشش می‌دهد

پس از بررسی اهرم‌های تنظیم ارتفاع و شیب تکیه‌گاه در صندلی اداری آرگونومیک باید به سراغ بررسی برخی از جزئیات برویم. همانطور که اشاره کردیم قسمت تکیه‎‌گاه صندلی اداری آرگونومیک به صورت صاف طراحی نمی‌شود چراکه ستون فقرات دارای یک تورفتگی می‌باشد و از آن‌جایی که صندلی اداری آرگونومیک به‌گونه‌ای کاملا متناسب با بدن ساخته می‌شود تورفتگی ناحیه کمر را پر می‌کند. بنابراین درصورتی که صندلی اداری مدنظر شما به‌گونه‌ای طراحی شده بود که تکیه‌گاه آن کاملا صاف بود بدانید که آن صندلی، یک صندلی اداری معمولی و غیراستاندار است.

شرکت ساجیران این امکان را برای تمامی مشتریان خود فراهم کرده است که به صورت حضوری از انواع مبل اداری به‌ویژه صندلی‌های اداری آرگونومیک بازدید کنند تا بتوانند با لمس آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین متریالی که در آن‌ها استفاده شده است را به‌خوبی احساس کنند و براساس معیارهای راحتی، استحکام، طراحی آرگونومیک و زیبایی منحصربه‌فرد که در تمامی محصولات این شرکت وجود دارد، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشند. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید مبل اداری به این مجموعه بیاید و از تمامی محصولات برتر، در سبک‌ها و طراحی‌های گوناگون و منحصر‌به‌فرد دیدن کنید تا بتوانید با صرف هزینه مقرون‌به‌صرفه بهترین و شیک‌ترین مبل اداری را انتخاب کنید. با خرید محصولات ساجیران می‌توانید اتاق کار منحصربه‌فردی برای خود داشته باشید.

 

فروشگاه اینترنتی صندلی اداری وی چوب به پشتوانه تجربه 35 ساله مدیران خود در زمینه مبلمان و دکوراسیون اداری طراحی و پیاده سازی شده است . شما با اعتماد به پشتوانه تجربه مدیران این شرکت ، میتوانید بهترین کالاها از برندهای مختلف در دسته بندی های متنوع بررسی و خرید کنید . بهترین محصولات مبلمان  اداری  و صندلی مدیریتی و صندلی کنفرانس ، تجهیزات آموزشی را بررسی نمایید و سفارش دهید تا در اسرع وقت ، به محل شما، ارسال شود .

ما هر روز در تلاشیم بهترین تجربه خرید را، با بیشترین حق انتخاب و مناسب ترین قیمت برای مشتریان فراهم آوریم.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت http://vichoob.com مراجع نمایید .

 

برچسب ها:دیدگاه
دیدگاه شما :